Данівка
Козелецький район, Чернігівська область

Історія села Данівка

Данівка — село в Україні, в Козелецькому районі Чернігівської області. Населення становить 757 осіб. Орган місцевого самоврядування — Данівська сільська рада.

Поблизу села — Данівський Свято-Георгіївський жіночий монастир (1654).

У переписній книзі Малоросійського приказу (1666) згадується село Дановка на рекѣ Острѣ и на рекѣ Трубеже на вершине. Саме село, а не деревня, а тому вже мав бути свій храм. У селі було 47 дворів: 18 були ґрунтовими (без робочої худоби), а в інших було 36 волів та 20 коней. Усіх 47 чоловіків села названо поіменно.

Згідно з Генеральним слідством Київського полку село Данювка Козелецької сотні було спочатку військовим, але потім Київський полковник Костянтин Солонина віддав його чоловічому Козелецькому Свято-Георгіївському монастирю. За наказом гетьмана Івана Самойловича село в монастиря було відібрано (це трапилося не пізніше 1687 року). Київський полковник Григорій Вольський передав село Козелецькій ратуші (не пізніше 1691 року). 1709 року гетьман Іван Скоропадський своїм універсалом знов передав село ченцям. 1729 року належали монастирю 26 дворів Данівки. Також у селі могли бути двори козаків.

1770 року в місцевій церкві було 763 прихожанина. 1781 року в селѣ Данѣвкѣ були 124 хати (феодально залежних посполитих — лише 37).

 

Данівський жіночий монастир

Данівський Свято-Георгіївський жіночий монастир — жіночий монастир біля села Данівка Козелецького району Чернігівської області. Монастир відноситься до Козелецького благочиння Чернігівської єпархії УПЦ МП.

Кількість насельниць — 28. Настоятельниця монастиря — ігуменя Пелагея (Лариса Данилівна Філатова).

Монастир розташований за 7 км від Козельця біля села Данівка на березі річки Остер.

Монастир заснований в ім'я мученика Георгія 1654 року на честь перемоги над поляками під час визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького ченцями Козелецького Свято-Троїцького монастиря.

Місце для монастиря
Існує переказ, що Господь через свого служителя священномученика воїна Георгія показав колись диво. На купців, що проїздили з багатою провізією тутешніми лісами, напали розбійники. Після гарячої молитви купців Георгію розбійники відпустили бранців, не заподіявши їм шкоди. На цьому святому місці почали споруджувати дерев'яні будівлі монастиря.

В кінці 1650-х Троїцький монастир і Георгіївський монастирі об'єднали.

Храм святого Георгія
В 1741 за указом імператриці Єлизавети Петрівни почалося будівництво кам'яного головного монастирського храму в ім'я святого Георгія. Освятили храм в 1754. В 1756 в храмі сталася пожежа. Гроші на відновлення виділив Козелецький полковник Юхим Дараган, який був одружений на сестрі братів Розумовських і садиба якого знаходилася за 5 км від монастиря. У 1770 храм повторно освятили.

Георгіївський собор — один з найкращих, побудованих в Україні у XVIII сторіччі. Собор у плані прямокутний, з внутрішніми несучими колонами. Бані собору розташовуються по осі захід-схід, що традиційно для дерев'яних тридільної церков. З трьох сторін до собору приставлені невисокі в квадратні тамбури. Під усім собором є підвал.

Зовнішній декор храму заскромний для періоду бароко. Тільки підбанні барабани прикрашені соковитою білої ліпниною. Собор має суворий вигляд, наближений до оборонної архітектури.

У 1854 році поряд із собором був побудований теплий храм в ім'я Святої Трійці — на згадку про Троїцький монастир, з яким раніше об'єднали Георгіївський.

Під час Другої світової війни війни монастир сильно постраждав. У 1952 році були проведені реставраційно-консервативні роботи. У 1995 році тут відновилася релігійне життя. Працями черниць монастир поступово відновлюється.

Чудотворна ікона Богородиці
В монастирі зберігається новоявлена чудотворна ікона Богородиці «Аз єсмь з вами і ніктоже на ви». За переказом вона написана з благословення св. прав. о. Іоанна Кронштадського і була келійним образом св. прп. Серафима Верецького, який в 1937 повторив перед нею подвиг преподобного Серафима Саровського — молитовне уклінне стояння протягом 1000 днів і ночей.

З часом ікона опинилася в Україні і в 1997 була подарована Свято-Георгіївському жіночому монастирю.

23 квітня 2002 Священним синодом Української православної церкви Московського патріархату Даневська ікона Божої Матері «Аз есмь з вами і ніктоже на ви» внесена до списку чудотворних і встановлено день її святкування на Похвалу Божої Матері (Субота — п'ятий тиждень Великого посту).


Історія села Курганське

Курганське — село в Україні, в Козелецькому районі Чернігівської області. Населення становить 65 осіб. Орган місцевого самоврядування — Данівська сільська рада.